7 powodów dlaczego Laravel jest świetnym frameworkiem

by admin 0 Comments
7 powodów dlaczego Laravel jest świetnym frameworkiem

Hello World W pierwszym wpisie na moim nowo powstałym blogu dotyczącego całego frameworka Laravel oraz języka PHP. Znajdziesz wiele ciekawych i wartościowych wpisów, wiedzę z bloga możesz bardzo szybko wdrożyć do swojego projektu.

Ten wpis będzie poświęcony tematowi warto dlaczego postawić na framework Laravel. W głównej mierze będę chciał się skupić na zaletach korzystania z niego. Od kiedy zrozumiałem całe flow pracy, pozwolił mi on tworzyć aplikacje znacznie szybciej i efektywniej. Jeśli nigdy nie korzystałeś z żadnego frameworka, to ten blog pozwoli ci wejść w cały ten ekosystem krok po kroku. Nie przedłużając wstępu przejdźmy do konkretów.

1. Szybkość tworzenia aplikacji

Frameworki w dużej mierze mają ułatwiać i przyspieszać pracę programistom. Wezmę na przykład system logowania i rejestracji. Praktycznie każdy aplikacja w internecie posiada taki mechanizm. Twórcy Laravela już za nas napisali sporą część mechanizmu logowania i rejestracji. Takie proste rzeczy już na samym starcie potrafią zaoszczędzić sporo czasu. Często biznes stawia na szybkość i redukcję kosztów na potrzeby tworzenia szybkiego rozwiązania.

Wielu programistom może się wydawać że wszystko powinni napisać od zera. Po co tracić czas skoro możemy wykorzystać rozwiązania trochę lepszych od nas. Programowanie zmierza w kierunku składania poszczególnych klocków i łączenie ich w całość, niż budowanie wszystkiego od zera.

2. Określona struktura katalogów

Każdy lubi “czysty kod”. Określona struktura katalogów sprawia że programista wie w jakiej ścieżce znajdują się kontrolery, migracje czy config aplikacji. Określony z góry namespace pozwala w łatwy sposób odnaleźć poszczególne elementy aplikacji. Przykładem może być node.js, gdzie programista samemu ustala wszystkie przestrzenie nazw. Każdy może mieć własne upodobania dotyczące struktury projektu, co może sprawić problemy z początkową dezorientacją w projekcie.

3. Artisan

Laravel oferuje wbudowane narzędzie linii poleceń znane jako Artisan, które pozwala na wygenerowania fragmentów kodu oraz przyspieszenie powtarzających się zadań które należałoby wykonać ręcznie.

4. Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo aplikacji jest jednym z najważniejszych rzeczy przy tworzeniu aplikacji. Podczas tworzenia aplikacji, każdy programista musi zadbać, aby o jej poziom bezpieczeństwa. Laravel także zabezpiecza aplikacje przed atakami typu SQL Injection.
Chyba nie muszę mówić że w XXI wieku haseł niezaszyfrowanych nie trzymamy w bazie danych, aby podczas wycieku danych od tak nikt nie mógł zalogować do kont użytkowników z bazy danych.

5. Czytelna dokumentacja

Wiele projektów typu open-source ma czasami “dokumentację czytelną tylko dla twórców aplikacji”. Co może wiązać się problemem poprawnego wykorzystania komponentów w swoim projekcie. Dokumentacja Laravela jest czytelna oraz przyjazna dla użytkownika.

6. Możliwość tworzenia aplikacji w wielu językach

Na początku swojej kariery freelancera miałem za zadanie stworzyć stronę wizytówkę w dwóch językach (polski, angielski). Rozwiązanie tylko działało, ale najważniejsze dostarczało wartość. Laravel większość rzeczy bierze na siebie. W bardzo prosty sposób jesteśmy w stanie stworzyć strukturę napisów w danym języku i przesłać dane do użytkownika.

7. Społeczność

Laravel to nowoczesne rozwiązanie wybierane przez developerów na całym świecie. Istnieje masę programistów, którzy są w stanie pomóc rozwiązać czyiś problem. Jeśli masz jakiś problem w swoim projekcie, na forach typu stackoverflow czy laracasts.com zawsze możesz liczyć na czyjąś pomoc.

Niestety w Polsce nadal króluje Symfony, być może kiedyś się to zmieni i Laravel wygra wojnę ze swoim bratem.

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>